O bezpieczeństwie w systemach informatycznych

r. Robot, który opowiada o hakerach. Jest to ciekawa propozycja, fabuła jest wciągają, a kreacja głównego bohatera dość nietypowa. Właściwie inaczej - dość nietypowa jak na głównego bohatera,...ale dość typowa jak na obraz hakera.

O bezpieczeństwie w systemach informatycznych Chcesz wiedzieć więcej na temat bezpieczeństwa danych?

Serial o... Hakerach

Kwestie cyberprzestępczości po raz kolejny weszły do popkultury. Pojawił się ciekawy serial pod tytułem Mr. Robot, który opowiada o hakerach. Jest to ciekawa propozycja, fabuła jest wciągają, a kreacja głównego bohatera dość nietypowa. Właściwie inaczej - dość nietypowa jak na głównego bohatera,...ale dość typowa jak na obraz hakera. Fobia społeczna, uzależnienie od narkotyków, codzienna praca w korporacji zajmującej się bezpieczeństwem danych, drugie nocne życie, specyficzna moralność. W serialu mamy obraz złej korporacji i grupę hakerów, która próbuje uratować świat od złego kapitalizmu. W sumie nic wybitnie odkrywczego, jednak coś widza przyciąga i każe mu zostać na dłużej. Warto zapoznać się bliżej.


Zachmurzeni

Lubimy chmurę. Wszystko jest teraz w chmurze. Oprogramowanie, nasze dane, te mniej ważne i bardziej ważne. Chmurę mają wszyscy - są tam największe strony www i portale, są zwykli użytkownicy którzy przechowują tam swoje zdjęcia zrobione telefonem, mnóstwo informacji... Jednak czy to aby na pewno bezpieczne? Założenia są proste - nie musisz utrzymywać skomplikowanej infrastruktury, nie musisz ponosić wysokich kosztów, masz dostęp do danych z każdego miejsca... Same plusy. A jednak co jakiś czas pojawiają się albo wielkie awarie serwerów i wtedy pada pół polskiego internetu (bo nie wiedzieć czemu pół polskiego internetu ma wykupionego clouda u tego samego usługodawcy), albo wyciekają nagie zdjęcia celebrytek. A potem wszystko wraca do normy. Czyli w chmurę.


O co chodzi z tą chmurą:

W założeniach, firmy nie będą musiały utrzymywać własnej, często skomplikowanej i kosztownej infrastruktury oraz personelu do jej obsługi, a jednocześnie będą mogły podnieść elastyczność i dostępność systemów informatycznych. Zamiast osobno nabywać sprzęt i oprogramowanie, zakupią w formie usługi gotowe aplikacje (w modelu SaaS), dostosowując wydatki na IT do aktualnej sytuacji biznesowej. W efekcie będą w stanie dynamicznie zwiększać moc środowiska informatycznego i wraz z rozwojem przedsiębiorstwa zwiększać zakres używanych zasobów lub redukować w czasach słabszej koniunktury. Zasoby IT stają się w tym modelu dostępne dla użytkowników niezależnie od miejsca dostępu i od urządzenia, z którego w danym momencie korzystają. Duże przedsiębiorstwa realizować mogą chmury obliczeniowe w postaci tzw. chmury prywatnej. Dział IT udostępnia w niej infrastrukturę i aplikacje w formie usług wewnątrz korporacji. Ideami wspierającymi budowę tego typu rozwiązań są wirtualizacja i architektura zorientowana na usługi3. Popularne oferty chmury publicznej, takie jak te od Amazon, Rackspace, Salesforce.com. Microsoft, IBM i Google konkurują ze sobą, w celu zapewnienia szerokiej gamy usług IT i aplikacji biznesowych4.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Chmura_publiczna#Za.C5.82o.C5.BCenia_chmury_publicznej