Zabezpieczenia sieci kanalizacyjnej
Obecnie przy laboratoriach chemicznych budowane są osobne oczyszczalnie ścieków, zbierające jedynie ścieki pochodzące z laboratoriów. Są one nowocześnie wyposażone w ten sposób, żeby mogły od razu obniżać szkodliwość czynników chemicznych, które mogłyby oddziaływać na środowisko naturalne i okolicznych mieszkańców oraz neutralizować powstające w laboratoriach nieprzyjemne zapachy, które również mogłyby przedostawać się na zewnątrz. Na szczęście nowoczesne zabezpieczenia sieci kanalizacyjnych pozwalają na zatrzymanie zapachów wewnątrz zamkniętej przestrzeni i przeprowadzenie daleko posuniętej neutralizacji szkodliwych związków i odpadów chemicznych. Na podobnej zasadzie działające oczyszczalnie stawiane są również przy różnych firmach produkcyjnych.
Definicja oczyszczania
proces technologiczny polegający na usuwaniu ze ścieków zanieczyszczeń i osadów oraz substancji chemicznych w nich rozpuszczonych, koloidów i zawiesin.
Przy niewielkim obciążeniu zanieczyszczeniami ścieków oczyszczanie dokonuje się samoistnie w wodach naturalnych, zwłaszcza w rzekach (samooczyszczanie wód).
Oczyszczanie ścieków realizowane jest w oczyszczalni ścieków za pomocą metod, które dzieli się na: mechaniczne, fizyczne, chemiczne i biologiczne.
Pierwszy etap to oczyszczanie wstępne mechaniczne, w którym usuwa się zanieczyszczenia stałe nierozpuszczalne za pomocą krat i sit, zawiesiny ziarniste usuwane są w piaskownikach, a tłuszcze i oleje w odtłuszczaczach, małe zawiesiny i koloidy usuwane są w osadnikach w procesie sedymentacji.
W kolejnych etapach realizuje się oczyszczanie wykorzystując procesy fizykochemiczne, takie jak np. koagulacja, filtracja, adsorpcja, odwrócona osmoza, destylacja, neutralizacja, wytrącanie i strącanie metodami chemicznymi. Substancje organiczne usuwane są przy oczyszczaniu biologicznym realizowanym przez procesy biochemiczne takie jak fermentacja i gnicie.
Proces przebiega pod wpływem działania mikroorganizmów osadu czynnego w komorach napowietrzania lub rowach cyrkulacyjnych. Drobnoustroje osadu czynnego (bakterie i pierwotniaki) rozkładają związki organiczne występujące w ściekach na substancje proste, jak: dwutlenek węgla, wodę i amoniak, a bakterie mułu dennego w procesie gnicia wytwarzają np. siarkowodór.
Osady powstające w procesach oczyszczania ścieków poddaje się dalszej obróbce w celu wykorzystania lub utylizacji.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Oczyszczanie_%C5%9Bciek%C3%B3w
Oczyszczanie szpitalnych studzienek kanalizacyjnych
Obecnie powszechnie budowane są szpitalne oczyszczalnie ścieków. Takie rozwiązanie bardzo odciąża system kanalizacyjny miasta, ponieważ, zwłaszcza w dużych szpitalach leczy się wielu pacjentów, którzy bardzo często korzystają z WC, więc oczyszczenie ścieków od razu w szpitalnej oczyszczalni pozwala na to, że do miejskiej sieci kanalizacyjnej trafi dużo mniej ścieków. Dyrektorzy szpitali zdają sobie sprawę z tego, że wiele spośród szpitalnych studzienek kanalizacyjnych jest starych i bardzo zanieczyszczonych przez co stają się niedrożne, dlatego zarządzają co jakiś czas sprawdzanie stanu studzienek kanalizacyjnych i czyszczenie ich przy użyciu nowoczesnych środków. W zachowaniu sterylności wokół szpitala pomaga także wywóz szpitalnych nieczystości na specjalne wysypiska.