Oświetlanie dużych powierzchni sklepowych
Osoby odpowiedzialne za duże powierzchnie sklepowe starają się zarządzać nimi w taki sposób, żeby można było wprowadzać w czasie ich użytkowania różne oszczędności. Jednocześnie muszą pamiętać o tym, żeby ich klienci czuli się swobodnie chodząc po galeriach handlowych i nie musieli opuszczać powierzchni sklepowych w powodu jakichś przerw w dostawie prądu albo dużego spadku temperatury. Dlatego na powierzchni dachu dużych galerii handlowych bardzo często montowane są panele słoneczne. Pozwalają one na skuteczne oświetlanie budynku i sprawiają, że wygląda on nowocześnie. Oprócz tego można w galeriach handlowych montować także kolektory słoneczne, które będą je dodatkowo ocieplać i staną się dobrym uzupełnieniem dla ciepłych nawiewów.
Zastosowanie kolektorów słonecznych w domu
Wiele osób stawiających domy mieszkalne w obecnych czasach stara się o to, aby były one energooszczędne, a jednocześnie poszukuje dodatkowych sposobów na ich ocieplanie. Takim sposobem może być montaż w domu kolektorów słonecznych. Sprawią one, że w okresie zimowym nie trzeba będzie podkręcać domowego ogrzewania, a jednocześnie mogą być wykorzystywane do ocieplania wody użytkowej i przydomowego basenu. Oczywiście, nawet przy instalacji kolektorów słonecznych nie można rezygnować z ocieplenia ścian budynku i drzwi wejściowych. Trudno wyobrazić sobie również stawianie nowoczesnego budynku bez instalacji w nim ogrzewania podłogowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu dom może zostać zabezpieczony przed jego wyziębianiem od powierzchni gruntu.
Odnawialne źródła energii - o kontrowersjach
Rozwój energetyki odnawialnej wzbudza szereg kontrowersji. Krytycy wskazują na wysokie koszty inwestycji, konieczność wspierania elektrowni wiatrowych i słonecznych przez tradycyjne elektrownie, zagrożenia ekologiczne i zdrowotne oraz wątpliwy wpływ na całkowitą emisję CO2141215. Jednak analizy CBA wskazują na liczne korzyści przewyższające koszty początkowego wsparcia rozwoju OZE16 (stopniowo obniżanego w przeliczeniu na jednostkę wyprodukowanej energii), np. zdrowotne czy ekologiczne (m.in. ograniczenie zanieczyszczeń)17 oraz ekonomiczne (m.in. ograniczenie importu surowców energetycznych, tworzenie milionów nowych miejsc pracy)181920 oraz ograniczanie emisji gazów cieplarnianych21.
Współspalanie ? drewno jako biomasa
W Unii Europejskiej najintensywniej wykorzystywanym biopaliwem jest drewno dodawane do węgla w elektrowniach węglowych, należących głównie do największych koncernów energetycznych: w niektórych krajach (Polska, Finlandia) stanowi ponad 80% energii odnawialnej. Współspalanie jest intensywnie krytykowane przez sektor OZE22, organizacje ekologiczne2324 oraz partie: Zielonych i Twój Ruch2526. Biomasa do współspalania jest w większości importowana spoza Europy, co budzi krytykę ze względu na wysokie koszty oraz emisje CO2.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Odnawialne_%C5%BAr%C3%B3d%C5%82a_energii#Kontrowersje