Podobno o gustach się nie dyskutuje. Ale o stylach już jak najbardziej. Jeżeli mamy to szczęście mieszkać w budynku z historią, warto we wnętrzu ten aspekt podkreślić. No dobrze - ale jakiego rodzaju są to budynki? Na przykład kamienice, zwłaszcza te po udanej renowacji, mają naprawdę swój urok i nie warto urządzać mieszkania w takim budynku w nowoczesnym, modernistycznym stylu. Takie wnętrza charakteryzują się najczęściej wysokimi sufitami, dużymi oknami i przestronnymi pokojami. Niestety - bardzo wielu ludzi zamienia je w koszmarki, kładąc na podłodze panele, ściany malując na intensywne kolory i niszcząc oryginalne zdobienia. Nie tędy droga!
Sztukateria - z Wikipedii:
Sztukateria ? stiuki i inne elementy dekoracyjne (np. putta, ornamenty, gzymsy wewnątrz pomieszczeń) wykonane z gipsu lub żywicy poliestrowej, często odlewane i montowane do podłoża (do ścian, sufitów). Stosowane w architekturze od starożytności, upowszechniły się w okresie renesansu i baroku.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Sztukateria
O materiałach
Oprócz miejsca zastosowania, można podzielić sztukaterię wg. typu materiału, z którego jest zrobiona. Obecnie najczęściej jest to gips lub styropian. Gips jest cięższy, trudniejszy w późniejszej obróbce i droższy. Najczęściej stosowany jest na zewnętrznych elementach. Styropian jest lekki, może być bardzo twardy i odporny mechanicznie, łatwo go przykleić i malować. Takie sztukaterie są sporo tańsze, a wcale nie muszą wyglądać tandetnie, zwłaszcza na sufitach. Co prawda, jeżeli zależy nam na odtworzeniu oryginalnych sztukaterii, to zdecydowanie powinniśmy wybrać gips, jednak liczmy się ze znacznie większym kosztem.