Powrót dywanów na salony!

rniejsze materiały na dywanyWzornictwo jest ważne, ale tak samo istotne są materiały użyte do produkcji dywanu. Najpopularniejszym materiałem jest wełna pozyskiwana z owiec. Trochę mniejszą popularnością cieszy się jedwab, z niego

Powrót dywanów na salony! nowoczesne dywany
Nie potrzeba dużo wysiłku, aby nadać pomieszczeniu odpowiedni nastrój. Najczęściej wystarczą oczywiście odpowiednio dobrane. Więcej o wystroju wnętrz. Zapraszam do czytania.

Najpopularniejsze materiały na dywany

Wzornictwo jest ważne, ale tak samo istotne są materiały użyte do produkcji dywanu. Najpopularniejszym materiałem jest wełna pozyskiwana z owiec. Trochę mniejszą popularnością cieszy się jedwab, z niego dywany wytwarza się głównie na wschodzie, gdzie tego materiału jest pod dostatkiem.

W zasadzie to od tego z czego jest zrobiony dywan zdeterminuje jest cały proces zmieniania wyglądu przez lata. Nie wiele osób wie, że dywan z czasem nabiera tak zwanej patyny. No i nie każdy dywan można czyścic tymi samymi środkami, co również jest następstwem użytego do produkcji materiału.


Kształty dywanów

Dywany mogą przybrać praktycznie dowolny kształt, wiadomo, że im bardziej wymyślny tym może być trudniejszy w wykonaniu. Przy dzisiejszych, automatycznych tkalniach i fabrykach, nowe wzory powstaje praktycznie codziennie. Pośród klasycznych stylów mamy do wyboru dywany wzorzyste, geometryczne, jednolite, w motywy kwiatowe i wiele innych. Oczywiście każda wariacja posiada swoja nazwę, np. marokańska koniczynka- to dywany we wzór przypominający koniczynę, powtarzający się na całej powierzchni dywanu.

Wybór dywanu i wzoru zależy jedynie od naszej inwencji oraz budżetu, a niestety te najfajniejsze dywany potrafią słono kosztować.


Dywany perskie

Ojczyzna dywanów- Persja, stąd też wzięła się nazwa określonego typu dywanów- dywany perskie. Od stuleci są cenione za bardzo wysoką jakość wykonania, są ręcznie tkane i mogą przybierać różne kształty i rozmiary. Popularne są wzory geometryczne, kwiaty (najczęściej róża, czyli symbol życia), zwierzęta i podobizny władców.

Dlatego ceny takich dywanów są znacznie wyższe niż dywanów tkanych maszyno. Rękodzieło zawsze było w cenie, a w przypadku dywanów to nie ma lepszych niż właśnie te ręcznie tkane. A im starszy dywan tym więcej będzie warty.