Precyzyjna obróbka metali - plotery frezujące

ego rodzaju, a wiec metalu, drewna, czy tworzywa sztucznego. Ze względu na uniwersalne możliwości wykorzystywane są one zarówno w niewielkich warsztatach naprawczych, jak też i dużych zakładach produkcyjnych. Te ostatnie wymagają

Precyzyjna obróbka metali - plotery frezujące

Dlaczego warto zainwestować w obrabiarki i frezarki CNC

Frezarki i obrabiarki to urządzenia wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłu. Maszyny te umożliwiają obróbkę materiałów różnego rodzaju, a wiec metalu, drewna, czy tworzywa sztucznego. Ze względu na uniwersalne możliwości wykorzystywane są one zarówno w niewielkich warsztatach naprawczych, jak też i dużych zakładach produkcyjnych. Te ostatnie wymagają jednak urządzeń specjalistycznych, dzięki którym można w krótkim czasie wytworzyć wiele elementów o idealnie takich samych wymiarach. Dlatego też duże przedsiębiorstwa produkcyjne korzystają z obrabiarek i frezarek sterownych komputerowo. Dzięki nim możliwe jest zaprogramowanie poszczególnych etapów wytwarzania i oczywiście ich kontrola za pomocą specjalnego wyświetlacza cyfrowego.


W jakich sektorach gospodarki znajdziemy komputery?

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważny współcześnie jest sprzęt komputerowy, który zrewolucjonizował nasze życie we wszystkich możliwych aspektach. Trudno byłoby wyobrazić sobie nasze współczesne życie bez istnienia technologii komputerowej. Spójrzmy dla przykładu na przemysł produkcyjny, gdzie obecnie inżynierowie stawiają tylko i wyłącznie na obrabiarki CNC, które są skonstruowane na bazie technologii komputerowej. Jak się okazuje, wystarczy na wejściu wprowadzić model 3D elementu wytwarzanego, aby wykonać pożądany wyrób finalny. W zasadniczy sposób zmienia to podejście do współczesnych procesów produkcyjnych.


Encyklopedycznie o produkowaniu aluminium

Parę słów o wytwarzaniu tego co skrawamy, w końcu skądś trzeba brać materiał, czyż nie? Wikipedia z pomocą:

Aluminium głównie pozyskuje się z boksytu. Urobek z kopalni trafia do zakładu wzbogacania, w którym boksyt przetwarza się w tlenek glinu. Pierwszymi operacjami są:

rozdrobnienie rudy do konsystencji piasku w młynie kulowym,
ekstrakcja tlenku glinu w trakcie procesu Bayera, w którym zmielony boksyt miesza się z wapnem palonym i wodorotlenkiem sodu.

Produkt umieszcza się w ciśnieniowych zbiornikach i podgrzewa się do 240 °C, w efekcie czego powstaje glinian sodu. Po odseparowaniu nierozpuszczalnych zanieczyszczeń od glinianu sodu w zbiornikach grawitacyjnych przeprowadza się hydrolizę. W obecności zarodków krystalizacji wytrąca się wodorotlenek glinu, który w procesie kalcynacji przeprowadza się w tlenek glinu.

W elektrolitycznym procesie Halla-Heroulta tlenek glinu zostaje przetworzony w wolny metal w wyniku:

rozpuszczenia tlenku glinu w elektrolicie, którym jest stopiony kriolit o temperaturze ponad 900 °C,
zanurzenia grafitowej anody do wanny i prowadzenia elektrolizy prądem o natężeniu setek tysięcy amperów.

Powstający metal opada na dno wanny w postaci płynnej i jest sukcesywnie usuwany.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Aluminium