Problemy z sercem...

oju zawodowego właśnie pod kątem kardiologii? To trudne pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale kluczowe w tym temacie są nasze zainteresowania i predyspozycje osobiste. Nie ulega wątpliwości fakt, że dobry kardiolo

Problemy z sercem... gabinet kardiologiczny cieszyn

Medycyna ? kilka słów o kardiologii


Czy kardiologia jest odpowiednią specjalizacją w medycynie? Czy wybierając się na studia medyczne warto od razu rozważać ścieżkę rozwoju zawodowego właśnie pod kątem kardiologii? To trudne pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale kluczowe w tym temacie są nasze zainteresowania i predyspozycje osobiste. Nie ulega wątpliwości fakt, że dobry kardiolog z doświadczeniem może liczyć na bardzo duże wynagrodzenie. W dzisiejszych czasach kardiologowie pracują zarówno w szpitalach, gdzie mają możliwość ogromnego rozwoju swoich umiejętności i kompetencji, ale także placówkach prywatnych. Warto mieć to na uwadze i przed wyborem specjalizacji kardiologa zapoznać się nie tylko z zarobkami ale także z opiniami i doświadczeniami starszych kolegów po fachu.



Najstarszymi lekami działającymi na serce są

Kardiologia (z gr. "??????" ? serce, "?????" ? nauka) ? dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami i wadami układu sercowo-naczyniowego (serca, aorty i mniejszych naczyń krwionośnych), ich rozpoznawaniem i leczeniem.


W 1733 angielski pastor i naukowiec Stephen Hales po raz pierwszy inwazyjnie mierzył ciśnienie krwi wprowadzając rurę do tętnicy szyjnej konia i związując ją z cylindrem szklanym. Najstarszymi lekami działającymi na serce są glikozydy naparstnicy, których użycie w leczeniu obrzęków opisał w 1785 William Withering. W 1816 francuz René Théophile Hyacinthe Laënnec wynalazł stetoskop pierwotnie w formie prostego drewnianego cylindra, który umożliwiał osłuchiwanie serca. Już pod koniec XIX wieku były rozpowszechnione stetoskopy z elastycznymi wężykami do obu uszu.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kardiolog


W XX wieku choroby sercowo-naczyniowe znacznie

W XX wieku choroby sercowo-naczyniowe znacznie zyskały na znaczeniu. Na początku wieku były przyczyną mniej niż 10% zgonów na świecie, pod koniec ? mniej niż 50% w krajach uprzemysłowionych i 25% w krajach rozwijających się. Tę zmianę często tłumaczono raczej rzadszym występowaniem chorób infekcyjnych i niedoboru żywności, niż przeciętną długością życia. Wzrost przeciętnej długości życia ? np. w USA: z ok. 49 lat w 1900 do ok. 76 lat w 2000 ? może częściowo tłumaczyć wyższą zapadalność na i śmiertelność z powodu chorób sercowo-naczyniowych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kardiolog